مصاحبه صندوق نوآوری و شکوفایی با دکترکارشناس مدیرعامل صندوق پژوهش و فناوری تلاشگران اقتصاد پایدار :

به گزارش روابط عمومی دبیرخانه کارگروه صندوق‌های پژوهش و فناوری، عباسعلی کارشناس گفت: این صندوق ارتباط خوبی با برخی از سازمان های استان تهران دارد و در حال حاضر با برخی از شرکت ها و نهادهای تخصصی استان به مدل ها و توافق برای همکاری استراتژیک در راستای توسعه فناوری و نوآوری رسیده‌ایم.
وی افزود: برای راه‌اندازی سرای نوآوری با محوریت خدمات شهری با یکی از مراکز بزرگ تجاری شهر تهران  درحال مذاکره هستیم. همچنین چندین جلسه با شهرداری تهران داشته‌ایم و در این راستا توافقاتی با شهرداری برای سرمایه‌گذاری‌های مشترک صورت گرفته است.
ارتباط صندوق با نهادهای فعال بخش کشاورزی
مدیرعامل صندوق پژوهش و فناوری تلاشگران اقتصاد پایدار(تاپ) اظهار داشت: این صندوق همچنین با نهادهای فعال در حوزه کشاورزی از جمله سازمان نظام مهندسی کشاورزی، سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی و صندوق‌های حمایت از توسعه سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی و تعاون روستایی ارتباط خوبی دارد و امیدواریم که در حوزه کشاورزی نیز بتوانیم فعالیت‌های نوآورانه و فناورانه خوبی داشته باشیم.
کارشناس با بیان اینکه صندوق پژوهش و فناوری تلاشگران اقتصاد پایدار(تاپ) سال گذشته در راستای تسهیل حرکت به سمت اقتصاد پایدار و حمایت از کسب وکارهای دانش‌بنیان و ارزش آفرین، به ثبت رسید، گفت: با توجه به نوپا بودن این صندوق در سال اول فعالیت آن، تمرکز بر روی ایجاد زیرساخت‌ها و فرآیندهای عملیاتی قرار گرفت که  در این راستا اقدام به راه اندازی پایگاه اطلاعاتی برای ارزیابی و اعتبارسنجی متقاضیان شد.
وی با بیان اینکه در سال نخست، صندوق پژوهش و فناوری تلاشگران اقتصاد پایدار(تاپ) به سخت افزارها و نرم‌افزارهای مورد نیاز مجهز شد، تاکید کرد: در ابتدای فعالیت صندوق، فرآیندها و دستورالعمل‌های سرمایه گذاری و ارائه خدمات مالی نیز تنظیم و تصویب شد.
مدیرعامل صندوق پژوهش و فناوری تلاشگران اقتصاد پایدار(تاپ) خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه یکی از محورهای اصلی فعالیت این صندوق، حوزه سرمایه‌گذاری است، بنابراین در سال گذشته پروژه‌های مختلفی برای سرمایه گذاری به صندوق ارائه شد و از میان آنها 22 پروژه به مرحله ارزیابی دوم راه یافت که در نهایت دو پروژه در حال انعقاد قرارداد است.
انعقاد تفاهم‌نامه میان صندوق و سه بانک
کارشناس اضافه کرد: به منظور تسهیل ارائه خدمات بانکی با سه بانک کشاورزی، تجارت و پارسیان مدل هایی برای همکاری و ارائه خدمات مشترک تعریف شد و تفاهم نامه ای در این راستا به امضا رسیده است.
وی با بیان اینکه صندوق‌های پژوهش و فناوری به منظور ایجاد زمینه‌های مشارکت و سرمایه‌گذاری بخش غیردولتی و حمایت کمی و کیفی از فعالیت‌های پژوهشی و فناوری، به خصوص پژوهش‌ها و فناوری‌های کاربردی توسعه‌ای تشکیل شده اند، گفت: از نظر ما مهمترین فعالیتی که به این هدف کمک می‌کند جذب و تجمیع منابع است بنابراین صندوق پژوهش و فناوری تلاشگران اقتصاد پایدار(تاپ) برنامه اصلی که در دستور کار خود قرارداده در درجه اول تامین و جذب منابع مختلف برای جهت‌دهی به سمت زیست‌بوم دانش بنیان است.
مدیرعامل صندوق پژوهش و فناوری تلاشگران اقتصاد پایدار(تاپ) افزود: این صندوق یکی از اولین صندوق‌های پژوهش و فناوری تماماً خصوصی کشور به‌شمار می رود که با مشارکت هفت شرکت گروه  تلاشگران اقتصاد پایدار ایجاد شده است.
کارشناس اظهار داشت: باتوجه به اینکه گروه تلاشگران اقتصاد پایدار یکی از بزرگترین هولدینگ‌های خصوصی کشور و متشکل از بیش از 100 شرکت است، بنابراین ایجاد و تاسیس صندوق تاپ در دل این گروه بزرگ و باسابقه فرصت مناسبی را برای زیست‌بوم دانش بنیان کشور فراهم می‌کند. 
وی عنوان کرد: برنامه صندوق پژوهش و فناوری تلاشگران اقتصاد پایدار(تاپ)، حمایت از شکل‌گیری و زایش کسب و کارهای خلاق، فناور یا دانش بنیان در کنار شرکت‌های این گروه و رشد این نوع کسب وکارها با استفاده از تجارب، امکانات و سایر منابع این شرکت‌ها است.
همکاری با شتابدهنده‌ها و مراکز رشد اولویت صندوق
مدیرعامل صندوق پژوهش و فناوری تلاشگران اقتصاد پایدار(تاپ) گفت: باتوجه به اینکه صندوق تاپ در داخل یک گروه بزرگ اقتصادی تشکیل شده است بنابراین استراتژی اصلی فعالیت آن همراستایی با حوزه‌های فناورانه شرکت‌های گروه تلاشگران اقتصاد پایدار است و به نوعی می‌توان مدل فعالیت این صندوق را به چیزی شبیه به آنچه در ادبیات به آن با عنوان CVC یا سرمایه گذاری خطرپذیر شرکتی نام برده می‌شود، شبیه دانست.
وی عنوان کرد: از آنجایی که  شرکت‌های گروه تلاشگران در حوزه‌های مختلف از قبیل عمران، کشاورزی، نفت و انرژی، صنعت و معدن، محیط‌زیست و پسماند، بازرگانی و صنعت توریسم و گردشگری فعال است بنابراین صندوق برنامه‌ای برای فعالیت در یک حوزه تخصصی نخواهد داشت و به عنوان یک صندوق عام فعالیت می‌کند.
مدیرعامل صندوق پژوهش و فناوری تلاشگران اقتصاد پایدار(تاپ) گفت: صندوق تاپ یک سبد کامل از خدمات شامل تسهیلات مالی، عاملیت و مدیریت مالی وجوه، خدمات توسعه بازار (ضمانت‌نامه، تضمین پرداخت، لیزینگ، فروش اقساطی، خدمات نوین و...) و سرمایه‌گذاری و مشارکت را ارائه خواهد کرد.کارشناس ادامه داد: این صندوق در حوزه سرمایه گذاری مدل‌های مختلفی را طراحی و اجرایی کرده و باتوجه به اینکه محیط کسب و کار را به خوبی می شناسیم، قابلیت بالایی در بررسی‌های موشکافانه طرح و پروژه‌ها داریم و حتی در این مورد آماده ارائه خدمت به دیگران برای تصمیم سازی در سرمایه گذاری صحیح هستیم.